SiTBB - System informacji turystycznej Bielska-Białej i powiatu bielskiego
 
Aktualności

Kozy
„Polskie orły z radzieckich zegarków” czyli Marian Cholerek „rozkręca czas”

Scenarzysta, reżyser i producent filmów animowanych, współtwórca kultowego „Reksia” i kilku odcinków „Bolka i Lolka” oraz autor m.in. nagradzanego „Oracza”, wielokrotnie wyróżniany w kraju i poza jego granicami – Marian Cholerek. Autor jednych z bodaj najbardziej osobliwych trofeów, jakie zasłużeni dla kultury (i nie tylko) mogą otrzymać – wizerunków polskich orłów w godłach, wykonanych z werków radzieckich zegarków.
Historia tych oryginalnych dzieł (nie tylko przedstawiających polskie orły, choć to zdecydowanie najczęstszy motyw) rozpoczęła się około 25 lat temu, kiedy to w piwnicy u kolegi Marian Cholerek znalazł stertę części mechanizmów zegarków. Dojrzał w nich estetyczne potencjały i zabrał ze sobą. Od tego momentu, jak sam mówi – „rozkręca czas” i tworzy z jego niepotrzebnych części nowe formy.
Najczęstszymi kompozycjami, jak wspomniano wcześniej, są polskie orły, które autor podarowuje ludziom wybitnym, jako wyraz uznania i szacunku. Tradycję obdarowywania rozpoczął w 2011 roku od Andrzeja Wajdy; dziś nobilitowanych jest już ponad stu. W zacnym gronie znaleźli się też np. Anna Dymna, Jan Nowicki, Krystyna Janda, Tomasz Stańko, Krzysztof Penderecki, Monika Brodka, Adam Małysz czy Tomasz Adamek. Osobną kolekcję stanowią fotografie przedstawiające wyróżnionych wraz z nagrodami. Zarówno fotografie, jak i same „orły”, zobaczyć będzie można na wystawie, której wernisaż odbędzie się 22 kwietnia br. o godz. 18:00 w Galerii Pałacu Czeczów – Domu Kultury w Kozach. Zapraszamy!

/spo/

 

Wernisaz wystawy Mariana Cholerka - Polskie orly z radzieckich zegarkow - Palac Czeczow w Kozach - 22 kwietnia 2016 r. godz. 18