SiTBB - System informacji turystycznej Bielska-Białej i powiatu bielskiego
 
Aktualności

Kozy
VI RAJD NORDIC WALKING na Hrobaczą Łąkę

Rajd Nordic Walking na Hrobaczą Łąkę 2016 Celem rajdu jest promowanie aktywności ruchowej w formie rekreacyjnej, jaką jest marsz "nordic walking” oraz integracja osób w różnych przedziałach wiekowych.

W spotkaniu może uczestniczyć każdy: indywidualne osoby, grupy i całe wielopokoleniowe rodziny.

Mogą to być początkujący mniej wprawni jak i wytrawni piechurzy, dla których nordic walking to ulubiona forma górskiej wędrówki.

Na szczyt Hrobaczej Łąki uczestnicy mogą wyruszyć z dowolnego miejsca okolicznych miejscowości.

Na uczestników czekać będzie poczęstunek regenerujący siły po trudach wędrówki i inne niespodzianki!
Z A P R A S Z A M Y   wszystkich do udziału
i .... do zobaczenia  wkrótce, obok schroniska na Hrobaczej!  **************W razie zdecydowanie, złej pogody, rajd będzie przeniesiony na inny termin! 

***
Marsz ze specjalnymi kijami w latach 20. XX wieku stosowano w Finlandii jako trening dla narciarzy biegowych. Dopiero od 1997 roku zaczyna się jego istnienie jako odrębnej dziedziny sportu. Rosnąca popularność "chodzenia z kijami", fachowo występującego pod nazwą Nordic Walking, wynika z potrzeby aktywnego spędzania czasu  mającego pozytywny wpływ na  samopoczucie i zdrowie człowieka. Nie trzeba też być sportowcem, aby Nordic Walking uprawiać. Sprzęt nie jest drogi,  a "chodzenie z kijami" możliwe jest  przez cały rok i do tego stało się ... trendy.  Do zalet  poruszania się przy pomocy kijków należy: redukcja nacisku na kolana, biodra i plecy, odciążenie stawów (sięgające nawet 5 kilogramów odciążenia z każdym wbiciem kija w podłoże), usprawnienie układu oddechowego i naczyniowo-sercowego, szybkie spalanie kalorii, rozluźnienie napięcia w okolicach karku i ramion czy wreszcie zaangażowanie w wysiłek fizyczny aż 90 procent mięśni całego ciała.

W roku 2010 odbył  się w Kozach pierwszy Rajd Nordic Walking propagujący tę formę rekreacji. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem naszych mieszkańców i postanowiliśmy, że warto takie rajdy kontynuować. Wszyscy schodzili z Hrobaczej Łąki w pełni zadowoleni i uśmiechnięci, choć czasem przemoczeni, do suchej nitki " -wspomina Krzysztof Fiałkowski, wójt gminy Kozy.
Hrobacza Łąka i tereny jej pobliskie to wyjątkowo przyjazne miejsce, do uprawiania tego sportu. Zakończyły się  uzgodnienia z Nadleśnictwem Bielsko-Biała, zmierzające do uzyskania zgody na wytyczenie specjalnych szlaków dla uprawiania "nordic walking" w lasach naszym terenie. Mamy wytyczone trzy nowe szlaki, opracowany znak, regulamin korzystania ze ścieżek, podpisaną umowę pomiędzy wójtem, a Nadleśnictwem, przygotowane mapy i tablice informacyjne. Pozostało jeszcze namalowanie w terenie znaków, zamontowanie tablic i ... uroczyste otwarcie nowych szlaków, które zostało przesunięte na jesień 2016."  - informuje Bożena Sadlik, przewodnicząca Rady Gminy Kozy, inicjatorka ruchu społecznego wokół Nordic Walking na terenie Kóz.