SiTBB - System informacji turystycznej Bielska-Białej i powiatu bielskiego
 
Aktualności

Kozy
Gminny Klub Krwiodawstwa powstaje ... w Kozach !!!

Na terenie naszej miejscowości powstaje Gminy Klub Krwiodawstwa.
"Obecnie jest tworzony skład członkowski do którego również się zapisałem i zachęcam wszystkich, którzy chcieliby się zaangażować w jego rozwój. Będę informował na bieżąco o akcjach na terenie naszej gminy  " -deklaruje Jacek Kaliński, członek Rady Gminy Kozy ...
CELE I ZADANIA KLUBU Honorowych Dawców Krwi to między innymi:
Uczestnictwo w działaniach na rzecz samowystarczalności Polski w krew i jej składniki.
Propagowanie i popularyzowanie idei honorowego krwiodawstwa ze szczególnym podkreśleniem bezinteresowności daru krwi.
Organizowanie doraźnych akcji honorowego krwiodawstwa w przypadkach nagłej potrzeby.
Udzielanie pomocy organizacyjnej przy pobieraniu krwi przez ekipy wyjazdowe regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz ich oddziałów terenowych.
Organizowanie imprez kulturalnych, sportowo-rekreacyjnych i innych dla członków klubu i ich rodzin oraz wolontariuszy i sympatyków PCK. Integracja środowiska honorowych dawców krwi.
Udział w realizacji innych zadań statutowych PCK
****
Krew jest niezastąpionym lekiem, potrzebnym w Polsce co 15 sekund. W naszym kraju wykonuje się rocznie około 2 milionów przetoczeń krwi, co przy ilościach rzędu 80 milionów w skali światowej, stanowi prawie 4%. Nie da się jej wytworzyć syntetycznie. Krew dla ludzkiego biorcy może być wytwarzana wyłącznie przez drugiego człowieka. Na tym polega wyjątkowość akcji krwiodawstwa: dając krew - darujemy życie. Wartość krwi najczęściej doceniamy dopiero w sytuacji, kiedy jest ona potrzebna nam lub naszym bliskim. Trudno wskazać przykład trafniej oddający pojęcie solidarności z innymi ludźmi, niż możliwość podzielenia się z nimi własną krwią. Współczesne krwiodawstwo jest beneficjentem ogromnego postępu naukowego i technologicznego w medycynie, co wpłynęło na skuteczne wykorzystanie każdej jednostki krwi i ogromną poprawę warunków jej pobierania. Do pobrania krwi używa się dzisiaj sprzętu jednorazowego użytku, w tym igieł tak cienkich, że podczas wkłucia nie odczuwa się bólu. Procedura odbywa się w sterylnych warunkach, bez względu na to, czy znajdujemy się w Stacji Krwiodawstwa czy w specjalnym autobusie. Sama czynność pobierania krwi trwa przeważnie kilkanaście minut, poprzedza ją jednak rejestracja, pisemne wypełnienie formularzy dotyczące stanu naszego zdrowia, badanie lekarskie i przekazanie informacji niezbędnych do tego, aby ustalić dalszą drogę, jaką później "popłynie" nasza krew. Będzie ona jeszcze wielokrotnie badana i sprawdzana pod kątem ewentualnych właściwości niepożądanych. W krwiodawstwie obowiązuje anonimowość, dlatego wyniki wszystkich wykonywanych badań i dane osobowe podlegają pełnej ochronie. Oddając 450 ml krwi pełnej tracimy około 4,5 tysiąca kalorii. Dawca nie może oddawać krwi na czczo, najlepiej spożyć lekko strawne i nisko tłuszczowy posiłek. Na dzień przed donacją należy stanowczo unikać alkoholu i tłustego pożywienia. Honorowi Dawny Krwi otrzymują po donacji ekwiwalent kaloryczny (najczęściej są to tabliczki czekolady), dzień wolny od pracy lub zajęć lekcyjnych w dniu oddania oraz legitymację Honorowego Krwiodawcy (lub kolejny wpis do już posiadanej). Można otrzymać bezpłatne wyniki badań laboratoryjnych takich jak: grupa krwi, morfologia, test kiłowy na obecność antygenu Hbs, DNA - HBV, przeciwciał HCV, RNA HCV, przeciwciał anty HIV, RNA HIV.

Najważniejsza jest jednak satysfakcja z faktu, że mogliśmy uratować czyjeś zdrowie i życie, ponieważ ofiarowaliśmy komuś jeden z naszych najcenniejszych darów.

KTO MOŻE ODDAĆ KREW ?

Osoby od 18 do 65 roku życia:
- które ważą co najmniej 50 kilogramów;
- u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała;
- które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii);
- które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

Trzeba być wyspanym i wypoczętym, zdrowym, to znaczy nie mieć objawów przeziębienia, nie brać aktualnie żadnych leków, przy czym zasada ta nie dotyczy większości suplementów diety czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych.
Należy jednak poinformować lekarza kwalifikującego o wszystkich przyjmowanych suplementach diety oraz lekach.
Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa (ambulansu) trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Osoby zainteresowane członkostwem i działalnością w Klubie Honorowych Dawców Krwi PCK Gminy Kozy prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny:
gryf03@interia.pl; tel.784 018 086 lub 515189079.


więcej szukaj klikając:https://www.facebook.com/krwiodawstwoKozy/