SiTBB - System informacji turystycznej Bielska-Białej i powiatu bielskiego
 
Wybierz gminę:

Aktualności

Bielsko-Biała
Kolej linowa Szyndzielnia

Jedną z największych atrakcji Bielska-Białej jest gruntownie zmodernizowana na przełomie 2016-2017 kolej linowa na Szyndzielnię (1026 m n.p.m.).
Przejazd żółtymi, przeszklonymi gondolami dostarcza niezapomnianych wrażeń - wagony wspinają się stromo na Szyndzielnię, na początku trasy wciskając się między zakręconym szczytem Kołowrotu a wzniesieniami Dębowca i Cubernioka, później, tuż pod szczytem oczom turystów ukazuje się powoli zarastający - legendarny nieczynny już stok narciarski Sahara.

Jadąc gondolami kolei linowej, cały czas możemy podziwiać przepiękną panoramę Bielska-Białej - miasta położonego u stóp Beskidu Małego oraz Śląskiego.

Szyndzielnia i okoliczne szczyty to także wspaniałe miejsce na uprawianie turystyki rowerowej. Aby szybko przewieźć turystów z rowerem, co druga gondola kolei linowej wyposażona jest w uchwyt dla rowerów. Jest to istotne ze względu na połączenie rowerowe Szyndzielni z EnduroTrais na Koziej Górze. Z myślą o rowerzystach przygotowana jest specjalna oferta 3 x rowerem w górę.

• Kolej przystosowana jest do przewożenia osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich, a także wózków dziecięcych, gdyż do wagonów wchodzi się bezpośrednio z poziomu peronu, a na peron można dostać się windą

• Wielką atrakcją np. dla nowożeńców czy narzeczonych może być przejazd specjalnym, luksusowym srebrnym wagonem tzw. "salonką"

• Dla wielodzietnych rodzin z Bielska-Białej kolej oferuje zniżkowe bilety w ramach programu "Rodzina +"

• Dojazd do kolei linowej jest łatwy, spod Dworców PKP i PKS można dojechać pod dolną stację autobusami nr 7 (tylko latem) i 8, które mają tam przystanek końcowy

• Dla turystów zmotoryzowanych zbudowano duże parkingi. Jeden z nich znajduje się w odległości około 1400 m od dolnej stacji kolei, na terenie firmy ZIAD Bielsko-Biała SA (wjazd przez bramę zakładu od alei Armii Krajowej 220, cena biletu niezależnie od czasu postoju 5 zł dla samochodu osobowego i 10 zł dla autobusu).


 źródło : http://ziad.bielsko.pl/kolej-szyndzielnia/index.php

 

Wieża "ZIAD Tower" przy górnej stacji Kolei Linowej Szyndzielnia

Wieżę na Szyndzielni zbudowano w 2015 r. jako dodatkową atrakcję kompleksu wypoczynkowo-turystycznego Szyndzielnia. Wieża stoi przy górnej stacji kolei linowej.

Z platformy widokowej wieży rozpościera się imponująca panorama Bielska-Białej oraz Beskidu Małego i Śląskiego, której szczegóły można obserwować przez zainstalowaną lunetę z 25-krotnym powiększeniem. Przy odpowiedniej pogodzie można stąd "gołym okiem" zobaczyć Tatry, Babią Górę oraz Pilsko.

Bilet można kupić w kasie kolei linowej. Wieża czynna tylko w czasie godzin otwarcia kolei linowej.

K o l e j   L i n o w a   S z y n d z i e l n i aPrzejazd dwukierunkowy
(w górę i w dół)
Przejazd jednokierunkowy
(w górę lub w dół)
Bilet normalny25 zł18 zł

Bilet ulgowy

Przysługuje dzieciom powyżej 4 lat, młodzieży szkolnej, studentom (do 26 lat), opiekunom grup szkolnych, inwalidom I grupy i ich opiekunom, seniorom (powyżej 65 lat)
18 zł14 zł
Grupa +20
Grupy zorganizowane powyżj 20 osób
10% zniżki10% zniżki
Grupa +100
Grupy zorganizowane powyżej 100 osób
cena negocjowanacena negocjowana
Przewodnik
Beskidzki przewodnik prowadzący grupę
2 zł1 zł
Bilet bagażowy
Przewóz rowerów oraz bagażu o ciężarze pow. 10 kg lub gabarytach 40x40x50 cm
10 zł5 zł
3x w górę z rowerem
Trzykrotny wjazd wraz z rowerem (ważny w dniu zakupu)
 48 zł
Normalny Rodzina plus
Posiadacze kart Rodzina plus
18 zł14 zł
Ulgowy Rodzina plus
Posiadacze kart Rodzina plus
13 zł9 zł
  
Wieża widokowa
Wstęp na wieżę widokową przy górnej stacji kolei

4 zł