SiTBB - System informacji turystycznej Bielska-Białej i powiatu bielskiego
 
Wybierz gminę:


O Nas
Kulturalnie

Ziemia Bielska pełna jest historycznych pamiątek. Pobliskie miasta takie jak Cieszyn, Żywiec, Oświęcim czy Bielsko-Biała już w średniowieczu należały do ważnych ośrodków życia politycznego i kulturalnego.

Londzin

Jednym z najcenniejszych zabytków w tej części Polski jest zamek w Grodźcu Śląskim, którego malownicza bryła została ukształtowana na przełomie gotyku i renesansu. Zachowało się też kilka siedzib szlacheckich. Godny szczególnej uwagi jest wzniesiony na początku XVII wieku w Czańcu murowany dwór obronny. Nieco później powstały późnobarokowy pałac w Czechowicach-Dziedzicach oraz okazały zespół pałacowy w Jaworzu, którego elegancka architektura z końca XVIII wieku pięknie harmonizuję z zielenią starego parku.

Warto zobaczyć także klasycystyczny dwór Habsburgów w Bestwinie, a także skromniejsze dworki w Kobienicach, Ligocie czy Starej Wsi.

Wśród zabytków architektury sakralnej wyróżniają się drewniane kościółki m.in. w Szczyrku, Starej Wsi, Bielowicku i najstarszy z nich w Międzyrzeczu. Dla koneserów malarstwa niepowtarzalną okazją jest muzeum Juliana Fałata (1853-1929) w jego własnym domu zwanym "Fałatówką" w Bystrej Śląskiej. Ten uznany artysta, niegdyś nadworny malarz niemieckiego cesarza Wilhelma II oraz rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, tutaj właśnie spędził ostatnie lata życia, pozostawiając po sobie cenną kolekcję obrazów i pamiątek.

Zupełnie inna w nastroju, ale też pełna twórczej atmosfery jest Galeria Strachów Polnych Floriana Kohuta w Rudzicy.

Galeria Kohuta

Prawdziwym skarbem regionu jest autentyczny folklor starannie kultywowany przez zespoły ludowe i organizacje kulturalne. Zachowały się zarówno tradycje górali beskidzkich jak i niezwykle oryginalna kultura Wilamowic o flamandzkim rodowodzie, którą można lepiej poznać np. podczas imprezy Wilamowskie Śmiergusty.

Spośród licznych wydarzeń kulturalnych warto zwrócić uwagę na Tydzień Kultury Beskidzkiej, festiwal, który od kilkudziesięciu lat zaprasza zespoły z różnych zakątków Europy i świata.