SiTBB - System informacji turystycznej Bielska-Białej i powiatu bielskiego
 
Wybierz gminę:


O Nas
Naturalnie i Zdrowo

Świeżość i bogactwo przyrody wydaje się najważniejszym walorem Ziemi Bielskiej.

Wilamowice pola

Szczególnie emocjonalny jest kontakt z reliktami puszczy karpackiej, które można jeszcze obserwować w Dolinie Łańskiego Potoku w Jasienicy albo w okolicach Grodźca, gdzie znajduje się też stanowisko bociana czarnego.

Zupełnie inną osobliwością jest rezerwat torfowiskowy "Rotuz" z rzadkimi okazami roślinności bagiennej. Najbardziej charakterystyczne dla regionu są jednak pejzaże górskie, których najpiękniejsze fragmenty chronią Parki Krajobrazowe Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego.

Łagodne zazwyczaj grzbiety i zbocza pokrywają lasy, w górnych partiach świerkowe z domieszką jodły, a niżej bardziej urozmaicone z udziałem buka, olchy, jesiona, grabu, a nawet lipy.

Najbardziej okazałymi przedstawicielami miejscowej fauny są jelenie, sarny, dziki, wilki, rysie, lisy i sporadycznie niedźwiedzie.

sarenka

Świat ptaków reprezentowany jest przez ponad 100 gatunków, a w rzekach i potokach żyje blisko 40 rodzajów ryb. Mówiąc o skarbach natury nie sposób pominąć wód mineralnych, które obok mikroklimatu zdecydowały o uzdrowiskowym charakterze niektórych miejscowości, takich jak Bystra Śląska, Wilkowice i Jaworze.

wędkarstwo

Ostatnia z nich zyskała rangę oficjalnego kurortu już w 1862r. jako pierwsza w całym masywie Beskidu Śląskiego. Na przełomie XIX i XX wieku popularne wówczas uzdrowisko przyciągało setki kuracjuszy, którzy przybywali tu leczyć choroby dróg oddechowych, układu krążenia i reumatyzmu.