Bułgaria to kraj w Europie Południowo-Wschodniej z populacją 7 272 000 osób. Graniczy z Rumunią na północy i Serbią na zachodzie. Morze Czarne leży na wschód od Bułgarii, a Grecja na południe.
Stolicą kraju jest Sofia.
5 najlepszych atrakcji turystycznych w Bułgarii to między innymi:
1) Stare Miasto w Nessebar
2) Klasztor Riła
3) Park Przyrody Witosza
4) Park Narodowy Pirin
5) Pałac Bałczik.
Dlaczego akurat Bułgaria?
Bułgaria to kraj w południowo-wschodniej Europie, otoczony od północy Rumunią, od zachodu Serbią i Macedonią, od południa Grecją i Turcją oraz od wschodu Morzem Czarnym. Zamieszkuje ją 7,2 miliona ludzi, a jej stolicą jest Sofia.
Bułgaria ma bogatą historię, która obejmuje ponad dwa tysiąclecia. W przeszłości była częścią wielu imperiów, w tym Cesarstwa Rzymskiego, Cesarstwa Bizantyjskiego, Imperium Osmańskiego i Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Bułgaria stała się niepodległym narodem w 1908 roku, kiedy została wyzwolona spod rządów osmańskich przy pomocy Rosji. Obecne granice kraju zostały ustalone po II wojnie światowej, kiedy Bułgaria dołączyła do NATO w 2004 roku i Unii Europejskiej w 2007 roku.
Klasztor Riła – największy nieufortyfikowany średniowieczny klasztor w Europie Południowo-Wschodniej
Klasztor Riła lub klasztor św. Iwana z Riły jest jednym z największych i najsłynniejszych klasztorów prawosławnych w Bułgarii. Znajduje się na zboczach góry Rila na wysokości 2600 metrów nad poziomem morza. Klasztor został założony przez świętego Iwana z Riły (876-946), który jest jego patronem.
Stare Miasto w Płowdiwie i Wzgórze Twierdzy Carewec
Stare Miasto w Płowdiwie jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast Bułgarii. Jest popularnym kierunkiem turystycznym, zamieszkanym przez ponad 100 000 osób.
Stare Miasto zostało założone przez Traków w V wieku p.n.e. Został podbity przez Rzymian, a następnie stał się częścią Cesarstwa Bizantyjskiego. Miasto było wielokrotnie niszczone, ale zawsze odradzało się i stawało się piękniejsze niż wcześniej.
Kościół św. Mikołaja w Nesebyrze — jeden z największych kościołów na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego
Kościół zbudowany jest w stylu neobizantyjskim, z dwiema wysokimi kopułami, jedną dużą i jedną małą, na dachu. Wnętrze kościoła ma trzy nawy z łukami wspartymi na kolumnach i trzy ołtarze. Ołtarz centralny poświęcony jest św. Mikołajowi i zawiera duży obraz z 1881 roku autorstwa Dymitara Kirowa, przedstawiający go jako starca trzymającego zwój, patrzącego w niebo z wyrazem, który może być albo radością, albo smutną kontemplacją.
Tracki grób w Kazanłyku — wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w pobliżu stolicy Bułgarii Sofii
Grobowiec został przypadkowo odkryty w 1958 roku, kiedy buldożer wykopał otwór pod nowy budynek. Stanowisko znajduje się na jednym ze wzgórz w Kazanliku, niedaleko Sofii i jest prowadzone od 1958 roku do dnia dzisiejszego.
Grobowiec składa się z dwóch pomieszczeń: zewnętrznego i wewnętrznego z ołtarzem. Zewnętrzne pomieszczenie ma dwie nisze na ścianach, w których podobno znajdowały się dwa naturalnej wielkości posągi wojowników lub kapłanów, ale nigdy ich nie znaleziono. W pokoju wewnętrznym znajduje się ołtarz z trzema schodami prowadzącymi do góry.